Czym jest samoobrona?

Samoobrona to coś więcej, niż wykorzystywanie swoich umiejętności do skutecznej obrony, przy jednoczesnym pozbawieniu przeciwnika możliwości dalszego ataku. To świadomość zagrożenia. Nie jest sztuką wdać się w bójkę lub dać się sprowokować. Mówiąc o samoobronie, mówimy również o świadomości czyhającego zagrożenia. Wracając wieczorem, nie wybieramy nieoświetlonej alejki, nie przechodzimy na chodniku, obok pijanej i agresywnej grupy, jeśli możemy pójść chodnikiem po drugiej stronie ulicy. Nie zaglądamy w ciemne bramy na obcym terenie. Owszem, być może damy radę wszystkim napastnikom, ale po co? Być może to my, obrońcy, będziemy oskarżeni o sprowokowanie bójki. Mówi się, że walka uniknięta, to walka wygrana - i słusznie!

Wiele lat temu, wracając z treningu autobusem, łysy, wielki facet bez koszulki ewidentnie szukał zaczepki. Krzyczał, śpiewał i powoli szedł w moją stronę. Zawczasu przygotowałem sobie ochraniacz na zęby w dłoni. Gdy podszedł do mnie i zaczął z troską w głosie pytać "czy mam jakiś problem" oraz "czego się gapię", grzecznie nie odpowiadałem i wytrzymałem jego spojrzenie. Facet wysiadł z autobusu i tyle go widziałem. Następnego dnia pochwaliłem się jednemu z moich mentorów, że nie spanikowałem i byłem gotów do walki. Mój ówczesny instruktor przytomnie zapytał "A czemu od razu nie przesiadłeś się na początek autobusu?". Fakt, jako młody chłopak wtedy o tym nie pomyślałem.

To po co się uczyć krav magi???

Krav maga z założenia powstała, jako system gdzie słabsi mogą obronić się przed silniejszymi. Owszem, dulce et decorum est pro patria mori ale czy nie lepiej si vis pacem, para bellum? Gdy nie ma wyjścia, gdy rzeczywiście czujemy, że nasze życie lub zdrowie jest zagrożone, gdy widzimy, że komuś innemu, słabszemu i niewinnemu dzieje się krzywda, wtedy dopiero możemy zareagować i wykorzystać posiadane umiejętności. Krav maga jest jak ubezpiecznie, nie korzystamy z niego dopóty, dopóki nie musimy. Ponadto, dobrze jest wiedzieć, że posiadamy umiejętności, które pomogą nam, gdy wszystkie inne formy cywilizowanego rozwiązania konfliktu zawiodą.

#samoobrona

Najnowsze
Szukaj tagów
Nie ma jeszcze tagów.